BACK

חזור

כולם היו בניי - פרשת הצוללות

 

המלצות המשטרה להגיש כתבי אישום נגד ששה בכירים בפרשת הצוללות וכלי השיט של חיל הים, הן למעשה כתב האשמה חמור נגד משרד הביטחון וכל שרי הביטחון שכיהנו בתפקיד בשנים האחרונות, וכמובן נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

הששה -מפקד חיל הים אלוף אלעזר צ'ייני, שני תתי אלופים בחיל, אבריאל בן יוסף ושייקה ברוש, דוד שרן, שהיה ראש לשכתו של שר האוצר וראש הממשלה, חבר הכנסת לשעבר מודי זנדברג ועורך הדין דוד שמרון  - חשודים בעבירות של שוחד מרמה הפרת אמונים ומרמה והלבנת הון, על מעשים שלכאורה הם בצעו.

 

אבל  נתניהו, ויחד עמו, שרי הביטחון לשעבר אהוד ברק ומשה בוגי יעלון ואולי צריך ללכת עוד יותר לעבר, ולצדם גם רמטכל"ים, מפקדי חיל הים ופקידים בכירים במשרד הביטחון, צריכים גם הם להיות במוקד הדיון הציבורי.

 

לא על מה שהם עשו. שהרי אינם חשודים בשום עבירה. אלא על מה שלא עשו. הם טוענים כי לא ידעו מה התרחש מתחת לאפם. די בטענה זו כדי להזדעק נגדם. יש לצלצל בכל פעמוני האזהרה: הממומנים על שלומם וביטחונם של אזרחי ישראל ועל הגנתה, התנהגו כמו שלושת הקופים. עצמו עיניים, אטמו אוזניים וסתמו את פיהם. 

 

הם היו צריכים להיות שומרי הסף של טוהר המידות. במקום זה אפשרו בחוסר המעש שלהם, שמבעד לדלתות יכנסו לאור היום, מאעכרים וסוחרי נשק כמו עד המדינה מיקי גנור, ויעשו בפרוזדורי משרד ראש הממשלה, משרד הביטחון וצה"ל, כמעט כבתוך שלהם. הכתובת על הקיר היתה כבר בפרשת בועז הרפז.

 

פרשת הצוללות, היא מפרשיות השחיתות החמורות ביותר שידעה ישראל. היא נוגעת בציפור הנפש של מדינת ישראל – הביטחון הלאומי. מדובר בדיני נפשות. בחייהם של ממיטב הבנים, שנשלחים לשרת את המולדת, באמונה כי שולחיהם נקיים מכל רבב, ואינם מונעים מאינטרסים זרים.

 

היא מזכירה התנהלות של מדינות בעולם השלישי, שבהן עסקאות נשק נחשפות, כמקפצות לגריפת רווחים לכיסים פרטיים וגם את מחזהו של ארתור מילר "כולם היו בניי".

 

זה שנים שכותב שורות אלה, מתריע כי משרד הביטחון נוהג בכל הקשור ליצוא הביטחוני, על פי ההלכה של "אל תחסום שור בדישו". הפקוח הפנימי על יצוא הנשק רופף. הפיקוח החיצוני של ועדת החוץ והביטחון ושל מבקר המדינה גם הם לא מספקים. הנה רק החודש, התבשרנו שמשרד הביטחון הודיע בגאווה על הקלה נוספת במתן היתר היצוא, לסוחרי הנשק.

 

זה שנים שבמערכת הביטחון פועלת על פי עקרון הדלת מסתובבת. קצינים בכירים ופקידים בכירים מחליפים תפקידים. זו התנהגות נוסח הבדיחה על הרס"ר המודיע לפלוגת הטירונים, שלאחר חודש, הם סוף כל סוף מחליפים גרביים!!!!... אבל אחד עם השני. היום אתה קצין בכיר בצה"ל, מחר פקיד במשרד הביטחון ומחרתיים סוחר נשק.

 

אבל כל מאמרי הביקורת, ואפילו מעת לעת דו"חות של מבקר המדינה, היו בבחינת "הכלבים נובחים והשיירה עוברת". משרד הביטחון צפצף וממשיך לצפצף על הנראות הציבורית. הוא מסרב למסור מידע שהציבור זכאי לו. במקום להיות שקוף הוא עוטף עצמו בווילונות המחשיכים את מה שמתרחש בחדרים האטומים. ולא אחת הוא נושא לשווא את מילון הקסם "ביטחון המדינה". הוא נוהג כמו היה מדינה בתוך מדינה, ועושה במידע כאילו היה שלו ולא של אזרחי המדינה, משלמי המיסים.

 

לא פלא שבאווירה כזו של הפקרות, יכול היה איש עסקים שאפתן כמו גנור, קצין  לשעבר בדרגת סגן אלוף בחיל הים,  להשתחל בקלות פנימה. להעסיק כעורך דין את דוד שמרון, בן דודו ומקורבו של נתניהו ואת מפקד חיל הים צ'ייני ואת תא"ל ברוש , ולהעזר ולשלם דמי ייעוץ לזנדברג ושרן.

 

יש להדגיש כמובן, שמדובר רק בהמלצות של המשטרה, ומכאן ועד שיוחלט אם יש בחומר די ראיות, להעמיד לדין את כך החשודים או חלקם הדרך ארוכה. וגם אם יועמדו לדין, צריך להמתין להחלטות בתי המשפט. כפי שכבר הערכתי בעבר צפויות בתיק כמה הפתעות, שיוכיחו שטענות המשטרה אינן כצעקתה לגבי חלק מהחשודים, וכי הנהנה הגדול ביותר מכל הפרשה, הוא המשחית הגדול, שביקש לשחד כל דבר שזז – מיקי גנור, שלא יועמד לדין, אף שישלם קנס כספי גדול של כמה מיליוני שקלים.

 

הדיון אינו בשאלה, האם היה צורך להחליט על רכישת צוללת שישית, כפי שהורה לעשות ראש הממשלה, בניגוד לדעת השר יעלון והרמטכ"ל איזנקוט. החלטת נתניהו היא בהחלט במתחם הסבירות וזו זכותו. בוודאי כשהיא מתקבלת על ידי ראש ממשלה שמאמין בכל ליבו, שאיראן מהווה את האיום החמור ביותר על ישראל.

 

ראש הממשלה גם רשאי, אם הוא סבור שזה מקדם את האינטרס הישראלי, לבקש ממשלת גרמניה למכור למצרים, בת ברית אסטרטגית של ישראל,  צוללות מתקדמות.

 

אפילו את ההחלטה לרכוש  ספינות טילים גדולות יותר, ממה שבאמת צריך לשם הגנה על אסדות הגז (אגב מדוע לא הושתו ההוצאות על הזוכים בזיכיון יצחק תשובה ונובל אנרג'י?),  אפשר להסביר ולקבל.

 

השיח צריך להתרכז בשאלה מדוע פשטה המורסה לקודש הקודשים של מערכת הביטחון, ומה נעשה מאז כדי למנוע את הישנות התופעה. להערכתי מעט מאוד.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload