BACK

חזור

תוצאות הבחירות בארה"ב המשמעות לישראל

תוצאות הבחירות בארצות הברית, הן יותר ממכה קלה בכנף לראש הממשלה בנימין נתניהו וממשלתו. נכון שהרפובליקנים הגדילו את הרוב שלהם בסנאט, אך הפסידו את הרוב בבית הנבחרים.

 

וכך שנתיים לאחר שזכה בלוטו עם בחירותו של טראמפ ושליטה רפובליקנית בבית הנבחרים חוזר נתניהו לנקודת המוצא. בית הנבחרים שוב בידי הדמוקרטים. עם שינוי חשוב. הנבחרים החדשים הם צעירים יותר, רדיקליים יותר ומייצגים מיעוטים רבים יותר. הם לא בהכרח מטבעם אנטי ישראליים אך הם גם אין להם סנטימנטים רבים מדי לאו קשר רגשי לישראל.

הסיעה הדמוקרטית תעשה את המוות לנשיא, אך כתוצר לוואי, גם ממשלת ישראל, שזנחה את המדיניות המסורתית של ישראל לתחזק קשרים בין שתי המפלגות, עלולה לסבול.

 

מה עוד שטראמפ עשוי להנמיך את הטון המתלהם שלו, כמו שרמז ערב הבחירות, להתפשר ולנסות ולהגיע להסדרים. זה יחול בעקר על ענייני פנים – ביטוח בריאות, הגירה, והמצב הכלכלי- שעמדו במוקד הבחירות.

 

אך גם ענייני חוץ, בכלל זה הסכסוך הישראלי-פלסטיני, עשויים להפוך לחלק ממהלכי הפשרה בין הממשל לקונגרס. ובכל זאת היש נושא אחד שבו

המצביעים, גם חלק ממתנגדיו של טראמפ, יוכלו להזדהות עמו. וזו ההחלטה שלו השבוע להטיל סנקציות על אירן.

ומבחינה זו ההחלטה היא גם ניצחון גדול של ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו דבק לאורך השנים בעמדתו כי הסכם הגרעין הוא רע ויש להעניש את איראן על המשך פתוח הטילים, תמיכתה בחיזבאללה, חמאס ובסוריה, ומאמציה להגביר את השפעתה באזור.

 

הוא לא היסס להתנגח עם ממשל אובמה, הלך מאחורי גבו באביב 2015 לקונגרס, הפסיד אך לא התייאש.  כשנה וחצי לאחר מכן נכנס טראמפ לבית הלבן ועמדתו של נתניהו התקבלה כמעט ככתבה וכלשונה בידי הממשל.

החלטת סנקציות של טראמפ, מוחקת למעשה כל זכר להסכם הגרעין שהוביל קודמו ברק אובמה. היא מעידה על נחישות הממשל בוושינגטון להדק את הלחץ על טהרן.

 

הסנקציות כוללות את תחומי הגז, האנרגיה, הספנות והביטוח. אבל הם עדיין לא מלאות. הן מחריגות שמונה מדינות: סין, הודו, דרום קוריאה, איטליה, יוון, יפן, טורקיה וטייואן. ההחרגה נועדה לאפשר למדינות אלה שאיראן היא מקור אספקה מרכזי שלהן, למצוא מקורות חלופיים וגם כדי שלא לגרום לעליה דרמטית במחירי הנפט בעולם – ורמז לכך התקבל כבר בשבוע שעבר כשמחיר חבית קפץ ל-80 דולרים. מהלך שעלול להיות כבומרנג על הכלכלה המתאוששת של ארצות הברית, שטראמפ, בצדק או שלא, זוקף לזכותו.

 

מה עוד שבגלל רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חשקוג'י, יחסי וושינגטון-ריאד אינם כתמול שלשום וקשה יותר לארה"ב לסמוך שסעודיה תחלץ, כמו שעשתה בעבר ותגדיל את התפוקה, אם יוותר מחסור, כדי שהמחירים לא ירקיעו לשחקים.

אבל למעט סין והודו, שספק אם יצייתו בעתיד לסנקציות של ארה"ב, שאר המדינות האלה כבר החלו לצמצם את רכישותיהן מאיראן. תפוקת הנפט של איראן ירדה בכמיליון חביות ליום, וזו מכה קשה נוספת למשטר. ועדיין אין זה הסוף.

בתכנית של הממשל האמריקני גם לנתק את איראן מסוויפט – מערך הבנקאות העולמי ואם אירופה תסרב, ה זהיר שר החוץ מייק פומפיאו כי ארצו תפתח מערכת משלה.

 

כל הצעדים האלה מלחצים את המשטר האיראני. צריך להתעלם מדברי הרהב של מפקד אל קודס קאסם סולימני או הנשיא חסן רוחאני, שמציג את ההחרגה של 8 המדינות כניצחון אירני.

המשטר לחוץ וכאשר נלחצים עושים טעויות. רק כך אפשר להסביר את הפעילות הרבה של המודיעין האירני לפעול נגד מתנגדי המשטר על אדמת אירופה. פעילות כזו עומדת בניגוד להגיון ולאינטרס של המשטר שלא להרגיז את אירופה ולתקוע טריז בינה לוושינגטון.

מבצעי התנקשויות של איראן נחשפו, לרוב בזכות מידע שהעביר המוסד והתוצאה היא של כעס אירופי אפילו בדנמרק וצעדי עונשין דיפלומטים נגד איראן.

בשלב הראשון לא צפויה תגובה אירנית דרמטית כמו פרישה מהסכם הגרעין וחידוש תכנית הגרעין הצבאית. אבל ספק אם איראן תיכנע ותפסיק את תמיכתה בטרור ומעורבותה במלחמות במזרח התיכון.

בכל הקשור לאירן, אין לנתניהו סיבה לדאגה. אולי ייהנה עוד יותר מרוח גבית. אבל בכל הקשור לסוגיה הפלסטינית, הוא יצטרך לחשב את יחסיו עם ארצות הברית מחדש.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload