BACK

חזור

שב"כ צנזורה רוסיה ובחירות - כל השגיאות האפשריות

כמו בכתיבת נח בשבע שגיאות, נעשו בפרשת "רוסיה והבחירות בישראל", כל השגיאות האפשריות והעצימו לדרמה חובקת עולם סערונת קטנה בכוס תה מסמובר. זה התחיל בהרצאתו של ראש שירות הביטחון הכללי (שב"כ) נדב ארגמן בפני אגודת ידידי האוניברסיטה בתל-אביב.

 

מדוע בחר ארגמן לחשוף את המידע בפורום כזה, אמנם מצומצם, אך לא רשמי ולא מוסמך. אם אכן הוא מודאג מהאפשרות שהקרמלין יתערב

בבחירות בישראל, כפי שעשה בצרפת, בארצות הברית ובבריטניה ( ברקזיט), היה עליו להעביר מידע כה רגיש לראש ממשלה הממונה עליו, ולוועדת חוץ ובטחון או לאחת מועדות המשנה שלה. ואם כבר הביע את חשש בפורומים הרשמיים היה על ראש השב"כ לדעת שפורומים     אזרחיים, גם אם הם אינטמיים, מועדים לפורענות דליפה. ואכן המידע דלף והגיע לידיעת העיתונאי אמנון אברמוביץ מחדשות ערוץ 2.  

 

הצנזורה ניסתה למנוע ממנו לפרסם אותו. זו היתה עוד טעות בשרשרת. לצנזורה יש סמכות למנוע פרסום של מידע, העוסק ביחסי החוץ של

ישראל, גם אם הוא נאמר בכנוס אזרחי, אך כלום היה זה נבון מצידה להפעיל סמכות זו? לדעתי היא שגתה בשיקול הדעת שלה. אחר כך תוך דקות היא שנתה את דעתה והותירה לפרסם את ה מידע בלי להזכיר את שמה של אותה  מדינה "זרה".  

 

 

אחריותה של הצנזורה חלה על התקשורת ולמנוע ממנה פרסום סודות, שיזיקו לביטחון המדינה. אך אין לה סמכות להורות לראש שב"כ או ראשי מערכת הביטחון לסכור את פיהם. הצנזורה חששה שהפרסום יעורר יכעיס את "המדינה הזרה" כלומר להבנתי את הנשיא ולדימיר פוטין. ישראל זקוקה לרוסיה בכל הקשור לפעולותיה בסוריה. אך היה על הצנזורה לקחת בחשבון שעדיף להניח לפרסם את המידע מאשר לנסות להסתירו, דבר המעורר תהודה גדולה יותר. ואכן דובר הקרמלין מיהר להגיב ולהכחיש את הפרסומים בתקשורת הישראלית, כאילו רוסיה מתכננת להתערב בבחירות בישראל. הדובר הדגיש כי רוסיה לא התערבה בעבר בבחירות במדינות אחרות.

 

קשה להאמין להכחשתו. שירותי המודיעין בארצות הברית בבריטניה, בצרפת ובמדינות נוספות חשפו כבר בעבר בארצותיהם את המעורבות  הרוסית  בבחירות ובמשאל עם, באמצעות צבא פצחנים, שמוכוונים על ידי המודיעין הצבאי הרוסי. הגילוי הגדול ביותר מאיים  על נשיאותו  דונלד טראמפ.

 

המעורבות הרוסית במערכות בחירות במערב תכליתה להביא לבחירתו של מנהיג שהיא סבורה שיהיה רצוי לה ונוח יותר. לדוגמא טראמפ היה עדיף בעיניה על הילארי קלינטון. נטישת בריטניה את האיחוד האירופי משרתת את האינטרס של ה קמלין שתכליתו להחליש את אירופה. אבל יש לה גם מטרה נוספת: לזרוע בלבול  בדמוקרטיות המערביות ולקטב את החברות באותן מדינות. מבחינה זו השסע בארצות הברית המחליש אותה כבר משרת את האינטרסים של רוסיה.

 

בשב"כ ובגופי ביטחון אחרים זיהו כוונה דומה של "מדינה זרה". ולהערכתי כאמור רוסיה. השיטה כפי שראינו אותה בארצות הברית ובמדינות אחרות היא להקים אתרי חדשות מזויפים ,להפיץ פייק ניוז, לערער את האמון של האוכלוסייה במנהיגים ובתהליך הדמוקרטי ולשבש מהלך תקין של הבחירות.  יש גם אפשרות למהלך אף נועז עוד יותר: לחדור למחשבים של ועדת הבחירות המרכזית ולזייף את התוצאות. אבל ספק אם המהלך הרוסי ישיג בישראל את מטרתו.

 

השב"כ ומערך הסייבר הלאומי וגם ועדת הבחירות המרכזית מודעים לסכנה ונערכים מולה עם מיטב האמצעים והידע של הגנת המרחב הקיברנטי שישראל משופעת בהם  ונחשבת למובילה בתחום. סיבה נוספת היא שישראל היא כבר חברה משוסעת וגם דפוסי ההצבעה של הישראלים די קבועים וקשה להשפיע על הבוחרים, כפי שראינו במערכות הבחירות בעשור האחרון.

 

בשורה התחתונה, הסערה הזו תחלוף והנזק ליחסים בין ישראל לרוסיה יהיה זעיר אם בכלל. וגם מעמדו של ארגמן לא ממש יפגע. ככלות הכול זה גם מסיט ממנו את האש של חוגי הימין על חקירת החשודים בטרור היהודי ומציג את הארגון כמי שדואג לדמוקרטיה ופועל נגד כל מי שרוצה לחדור לישראל.  

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload